Dom seniora nie zawsze skorzysta z preferencji
Zastosowanie obniżonej stawki podatku od nieruchomości związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wymaga spełnienia dwóch przesłanek: budynek jest związany z działalnością leczniczą, a usługi opiekuńcze wykonuje podmiot udzielający tych świadczeń.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 10 stycznia 2020 r. (I SA/Wr 725/19).
Spółka prowadzi dom seniora – placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz w podeszłym wieku. Działalność ta prowadzona jest w budynku byłego szpitala, jednak usługi lecznicze świadczone są tylko w części jego pomieszczeń. Ponadto podatnik świadczy usługi opiekuńcze względem osób starszych, jak również zapewnia całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, która świadczona jest przez osoby współpracujące ze spółką. Spółka nie jest zarejestrowanym podmiotem leczniczym.
Spółka zwróciła się z pytaniem dotyczącym zastosowania stawki podatku od nieruchomości związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w odniesieniu do prowadzonego przez nią domu seniora. W odpowiedzi organ stwierdził, że do zastosowania stawki preferencyjnej konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, budynek lub jego część muszą pozostawać w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej. Po drugie, usługi musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta