Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Misja życia Czaputowicza

17 lutego 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki Rusłan Szoszyn
Prezydenci Polski i Rosji Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew w Katyniu w 2011 roku. To były ostatnie wspólne obchody w miejscu sowieckiego mordu na polskich oficerach.
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Prezydenci Polski i Rosji Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew w Katyniu w 2011 roku. To były ostatnie wspólne obchody w miejscu sowieckiego mordu na polskich oficerach.

PiS przygotowywał się do tej wizyty od przeszło dwóch lat. Organizacja obchodów pozostaje jednak w punkcie wyjścia.

„Musimy z Rosją ustalić, jak przeprowadzić obchody, zorganizować wizyty. To jeszcze bardziej wrażliwa politycznie kwestia niż w 2010 r., bo obłożona emocjami związanymi ze Smoleńskiem. Czekają nas dwa lata dyplomatycznej pracy" – mówił „Rzeczpospolitej" wiosną 2018 r. prominentny przedstawiciel najwyższych władz.

Jednak w piątek ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew powiedział „Rzeczpospolitej", że jego kraj nie otrzymał żadnej oficjalnej prośby w sprawie zgody na przyjazd do Smoleńska najwyższych rangą przedstawicieli polskich władz. Dyplomata nie chciał też rozstrzygnąć, czy możliwa jest odmowa Kremla.

– Nie możemy rozmawiać o sprawach wirtualnych – oświadczył. I dodał: „sprawa jest delikatna".

Z naszych informacji wynika, że misją przekonania Rosjan osobiście zajął się Jacek Czaputowicz, pomijając dyplomatów niższego szczebla. W piątek na jego polecenie ambasada RP złożyła w rosyjskim MSZ notę z prośbą o spotkania polskiego ministra z jego rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem. Miało do niego dojść już w czasie tego weekendu w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, w której obaj brali udział.

Jednak poufny plan zniweczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który zapowiedział rozmowy obu ministrów, zanim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11585

Wydanie: 11585

Spis treści

Reklama

Prawo co dnia + Drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament