Grudziądzki holding rusza na ratunek szpitalowi
Pozyskanie środków na oddłużenie rekordowo zadłużonej lecznicy, ale też lepszą kontrolę nad miejskimi spółkami – taką rolę ma pełnić Grudziądzki Holding Komunalny SA. Dzięki niemu zyskają też mieszkańcy: w jednym miejscu załatwią wszystkie sprawy związane m.in. z wodą, ogrzewaniem czy komunikacją miejską. TEKST PRZYGOTOWANY PRZEZ grudziądzki holding komunalny
Grudziądz to niemal stutysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone w Dolinie Dolnej Wisły, na jej prawym brzegu. Od kilku lat stara się ono poprawić dramatyczną sytuację Regionalnego Szpitala Specjalistycznego zapewniającego bezpieczeństwo medyczne około 500 tys. osób (nie tylko z woj. kujawsko-pomorskiego).
Już w 2017 roku był on zadłużony na ok. 420 mln zł. Na koniec 2019 r. poziom zadłużenia szpitala to ponad 580 mln, w tym dług, który przejęło już miasto poprzez inną spółkę komunalną Grudziądzkie Inwestycje Medyczne, w wysokości ponad 130 mln zł – mówi nam Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Rygorystyczna dyscyplina finansowa
Te długi szpitala przekładają się na sytuację miasta. A nie ma co ukrywać: jest ona zła. Grudziądz zmagał się z problemami związanymi z wykonaniem budżetu na 2019 rok, jeśli chodzi o aspekt planowanych dochodów. Miasto miało kłopoty z uchwaleniem budżetu na ten rok oraz wieloletniego planu finansowego – dlatego w 2019 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wezwała Grudziądz do opracowania planu postępowania naprawczego.
– Choć wprowadzenie tej procedury wymusza na gminie szereg działań zmierzających do bardzo rygorystycznej dyscypliny finansowej, to jednak równocześnie przyjęcie tegoż programu otwiera przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta