Przekazanie tokenów należy traktować jako transfer bonów
Od rodzaju tokenu, a więc od tego czy w momencie jego emisji znane jest miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których on dotyczy, oraz kwota należnego VAT, zależy moment powstania obowiązku podatkowego.
Tokeny pełnią coraz bardziej powszechną rolę pieniądza w środowisku nowych technologii, a zwłaszcza blockchain. Przykładowo bardzo często tokeny są emitowane przy okazji zbiórki środków finansowych w formie crowdfundingu na cele związane z jakimś projektem. Wówczas otrzymanymi w zamian za partycypację tokenami można płacić za usługi lub towary oferowane w razie powodzenia projektu. Również funkcjonujące projekty lub przedsiębiorstwa mogą emitować własne tokeny, dzięki którym użytkownicy mogą nabywać oferowane usługi i towary. Co więcej, takie tokeny mogą być zbywalne na giełdach kryptowalut. Powstaje jednak wątpliwość, jak tokeny klasyfikować na gruncie VAT oraz czy ich przekazanie powoduje powstanie obowiązek podatkowy.
Środek płatniczy
Jak zaznaczono na wstępie, tokeny mogą służyć jako środek płatniczy, a więc są wymienialne na usługi lub towary oferowane przez emitenta bądź przez wskazane przez niego podmioty. Niewątpliwie, tego rodzaju konstrukcja tokenu jest tożsama z konstrukcją bonu. Definicję bonu zawiera ustawa o VAT. W art. 2 pkt 41 stanowi ona, że przez bon rozumie się instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta