Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowolna praca w nadgodzinach bez prawa do zapłaty

20 lutego 2020 | Kadry i Płace | Emilia Kalecka

Jeżeli pracownik nie zachowuje firmowej procedury regulującej pracę w godzinach nadliczbowych, może utracić prawo dochodzenia roszczeń z tego tytułu.

Polacy od kilku lat są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów na świecie1), a temat roszczenia o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych staje się coraz bardziej popularny.

Potwierdzeniem tego jest analiza ewidencji spraw z zakresu prawa pracy prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wynika z niej, że spory sądowe dotyczące godzin nadliczbowych są jednymi z najliczniej wpływających spraw do sądów pracy. Szczególny wzrost tego rodzaju sporów można zaobserwować na przestrzeni dwóch ostatnich lat, gdzie w 2018 r. do sądów rejonowych wpłynęło łącznie o ponad 500 spraw więcej niż w 2017 r., a tylko w I półroczu 2019 r. wpłynęło praktycznie tyle samo spraw co przez cały 2017 r.2)

4 września 2019 r. w Sądzie Najwyższym zapadł ciekawy wyrok dotyczący godzin nadliczbowych, który może mieć pozytywne skutki dla pracodawców (II PK 172/18). Warto poświęcić mu chwilę uwagi, zwłaszcza mając na uwadze, że zgodnie z przytoczonymi statystykami zdecydowana większość spraw o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych kończy się sukcesem pracowników.

Zadaniowa telepraca

Powód był zatrudniony przez pozwaną spółkę na stanowisku analityka finansowego w pełnym wymiarze czasu pracy. Strony ustaliły, że pracownik będzie wykonywać pracę z domu, a więc w warunkach tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11588

Wydanie: 11588

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament