Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze składki dla mikrofirmy

20 lutego 2020 | Moje pieniądze
Z małego ZUS+ (MZP) może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody nie przekroczyły w ubiegłym roku 120 tys. zł
źródło: AdobeStock
Z małego ZUS+ (MZP) może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody nie przekroczyły w ubiegłym roku 120 tys. zł

Do 2 marca małe firmy mogą się zgłaszać do tzw. małego ZUS i opłacać niższe składki. Trzeba jednak pamiętać, że niższe składki obniżają przyszłe emerytury, 
a także nie są 
dla wszystkich. Aleksandra Ptak-Iglewska

W Polsce działa 2,14 mln mikroprzedsiębiorstw, w tym 1,5 mln to firmy zatrudniające tylko szefa. GUS podał dane za 2018 r. w walentynkowy piątek. To do nich skierowany jest nowy program, który od lutego mocno promuje rząd i Kancelaria Premiera, czyli mały ZUS+. Wszedł on w życie od początku lutego, ma obniżyć składki tym, którzy już dziś korzystają z wcześniejszego programu, tzw. małego ZUS, i poszerzy grono firm, które kwalifikują się do płacenia mniejszych składek na ubezpieczenie społeczne. Składki na NFZ zostają bez zmian, program nie dotyczy też nowych firm w pierwszym roku prowadzenia działalności.

– Już ponad 200 tys. osób korzysta z nowego rozwiązania – małego ZUS+. To rozwiązanie sprawia, że ci najmniejsi przedsiębiorcy mogą oszczędzić nawet kilkaset zł miesięcznie na obniżeniu składek na ubezpieczenie społeczne – mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, w filmie promującym program.

Wcześniej do niskich składek kwalifikowały się jedynie naprawdę najmniejsze firmy, czyli przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia – w ubiegłym roku próg ten był na poziomie 67,5 tys. zł. Wtedy składki na ZUS były naliczane proporcjonalnie do przychodu. Program przyciągnął ponad 186 tys. osób (które prawdopodobnie minister wliczyła do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11588

Wydanie: 11588

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament