Sposób na ucieczkę od dematerializacji akcji
Przekształcenia | Uproszczenie procedury Michał Dawidowicz , Prawnik, adwokat Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Nowela kodeksu spółek handlowych z 19 lipca 2019 roku (dalej nowela lipcowa), poza przepisami o prostej spółce akcyjnej, które najprawdopodobniej wejdą w życie dopiero na początku przyszłego roku, wprowadza również szereg uproszczeń do procedury przekształcania spółek handlowych, które zaczną obowiązywać już 1 marca 2020 r.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej jest zagadnieniem, z którym większość przedsiębiorców nie styka się na co dzień. Decyzja o skorzystaniu z procedury przekształcenia najczęściej motywowana jest chęcią ograniczenia odpowiedzialności za długi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo poszukiwaniem oszczędności – poprzez redukcję kosztów związanych z prowadzeniem spraw spółki albo uniknięciem podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych.
Ucieczka przed zmianami
Dlaczego zatem uważamy, że temat uproszczeń do procedury przekształcenia jest wart państwa uwagi? Odpowiedzi należy poszukiwać w noweli k.s.h. z 30 sierpnia 2019 roku (dalej nowela sierpniowa), przewidującej przymusową dematerializację akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych. Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych nie tylko procedurą dematerializacji tradycyjnych (czyli papierowych)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta