Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy sygnalista pod ochroną

20 lutego 2020 | Kadry i Płace | Magdalena Bartosiewicz

Procedura umożliwiająca pracownikom zgłaszanie naruszeń w firmie musi im zapewniać anonimowość i brak represji. Obecnie muszą ją jednak wdrożyć tylko niektórzy polscy pracodawcy.

Temat regulacji dotyczących ochrony sygnalistów powraca cyklicznie do debaty publicznej w Polsce. Najczęściej wtedy, gdy do kolejnej ustawy wprowadzany jest pojedynczy przepis wskazujący na konieczność implementacji odpowiednich procedur dotyczących przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów i ich ochrony przez pracodawców z konkretnej branży. W Polsce wciąż jednak brakuje regulacji nakładających obowiązek ochrony sygnalisty na wszystkie podmioty.

Banki i firmy inwestycyjne

Zanim kilka lat temu zaczęto w Polsce w ogóle mówić o sygnalistach i potrzebie ochrony tych osób przed potencjalnymi reperkusjami ze strony pracodawców, w ustawie Prawo bankowe wprowadzono regulację, zgodnie z którą bank miał obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczny dla nich kanał anonimowego zgłaszania naruszeń. Procedury anonimowego zgłaszania nieprawidłowości zostały wpisane w system zarządzania bankiem jako instytucją zaufania publicznego.

W wydanym w wykonaniu tych przepisów rozporządzeniu z 6 marca 2017 r. w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach (DzU poz. 637) minister rozwoju i finansów doprecyzował ww. nakaz oraz wskazał, jakie kryteria mają spełniać zarówno procedury anonimowego zgłaszania nieprawidłowości, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11588

Wydanie: 11588

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament