Wolne w czasie wypowiedzenia nie oznacza pełnej swobody
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w trakcie okresu wypowiedzenia nie wymaga oświadczenia woli, gdyż mieści się w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy, a odwołanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy uaktualnia obowiązek pracownika do świadczenia pracy. Skoro pracodawca może jednostronnie i uznaniowo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, to tak samo – jednostronnie i uznaniowo – może go zobowiązać do wykonywania pracy do czasu ustania stosunku pracy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2019 r. (III PK 96/18).
Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, która rozwiązywała się po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednocześnie zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Pracownikowi przysługiwało łącznie 80 dni niewykorzystanego urlopu. W związku z tym w trakcie wypowiedzenia pracodawca wysłał pracownikowi oświadczenie o udzieleniu mu urlopu wypoczynkowego do końca tego okresu. Oświadczenie po dwukrotnym awizowaniu zostało zwrócone pracodawcy. Ten wypłacił pracownikowi ekwiwalent za 23 dni niewykorzystanego urlopu, uznając, że pozostały urlop został wykorzystany zgodnie z oświadczeniem pracodawcy złożonym pracownikowi.
Pracownik wniósł do sądu powództwo o zapłatę ekwiwalentu za pozostały niewykorzystany urlop. Sąd rejonowy zasądził na jego rzecz ekwiwalent za 12 dni urlopu. Sąd stwierdził, że od dnia upływu terminu, do którego pracownik mógł odebrać przesyłkę z oświadczeniem pracodawcy o udzieleniu urlopu, pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.
Pracownik wniósł apelację, która została uwzględniona. Sąd II instancji uznał, że oświadczenie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta