Dematerializacja akcji od 1 stycznia 2021 roku
Dokumenty | Identyfikacja akcjonariuszy Anna Kratiuk, Senior Counsel, radca prawny Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Kacper Kurowski, Prawnik Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 30 sierpnia 2019 r. wprowadza od 1 stycznia 2021 r. całkowitą dematerializację (definicja >patrz ramka) akcji w spółkach prawa handlowego (w praktyce zmiana ta dotyczyć będzie spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych). Dematerializacja dotyczy zarówno akcji imiennych, jak i akcji na okaziciela.
Przed omawianą nowelizacją dematerializacja akcji odnosiła się jedynie do spółek publicznych (tj. notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych). Co więcej, nawet w ich obrębie wymóg dematerializacji nie dotyczył wszystkich wyemitowanych przez spółkę akcji. Dematerializacji wymagały jedynie te akcje, które były przedmiotem oferty publicznej, miały być dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu. Pozostałe akcje spółek publicznych (tzw. nienotowane) mogły mieć i miały formę papierową.
Ważne!
Wprowadzenie obowiązku dematerializacji wszystkich akcji zrewolucjonizuje funkcjonowanie spółek akcyjnych i komandytowo--akcyjnych, a także obrót prawny akcjami.
Po zakończeniu dematerializacji identyfikacja akcjonariuszy nie będzie już odbywała się na podstawie okazywanych dokumentów akcji, a jedynie poprzez wpisy w rejestrze akcjonariuszy danej spółki oraz, ważne tylko przez określony czas,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta