Gorszy stan zdrowia uprawnia do podwyżki odszkodowania
Poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy może żądać od ZUS podwyższenia otrzymanego odszkodowania, jeśli jego stan zdrowia się pogorszył i ma to związek z tym wypadkiem.
W razie zaistnienia wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić stosowne postępowanie powypadkowe. Polega ono na ustaleniu i spisaniu okoliczności zdarzenia w protokołach zeznań poszkodowanego i świadków oraz ewentualnie na sporządzeniu innej dokumentacji. Następnie działający w firmie zespół powypadkowy – po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku – sporządza protokół powypadkowy.
Do tego protokołu pracodawca dołącza protokoły przesłuchania poszkodowanego, świadków oraz inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, np. pisemną opinię lekarza, opinię innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku.
Następnie pracownik składa u pracodawcy wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Po jego otrzymaniu firma powinna skompletować całą dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu pracownika spowodowanego wypadkiem przy pracy i przekazać ją terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania poszkodowanego. Dalej postępowanie w przedmiocie jednorazowego odszkodowania toczy się już przed ZUS, który kieruje ubezpieczonego na badanie przez lekarza orzecznika.
Decyduje orzecznik
Lekarz orzecznik ZUS ocenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta