Stan zdrowia trzeba weryfikować
Zdolność pracownika do wykonywania pracy należy badać okresowo przez cały czas trwania zatrudnienia, a dodatkowo również po długotrwałej chorobie.
Po przeprowadzeniu badań profilaktycznych lekarz wskazuje w orzeczeniu datę następnego badania. Co do zasady, zakres i częstotliwość badań określają wskazówki metodyczne stanowiące załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2067). Lekarzom pozostawiono jednak swobodę w wyznaczaniu krótszego terminu następnego badania, jeżeli stwierdzą, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika.
Pracodawca powinien pilnować terminu wskazanego w orzeczeniu lekarskim, ponieważ – analogicznie, jak w przypadku wstępnych badań lekarskich – przekroczenie tego terminu oznacza, że pracownik nie posiada aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, a w konsekwencji nie powinien zostać dopuszczony do pracy. Z wszelkimi tego konsekwencjami. Przykładowo „dopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta