Rezygnacja członka zarządu
Uprawnienia | Ustąpienie z zajmowanego stanowiska Michał Dawidowicz , prawnik, adwokat Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Spółki kapitałowe nie są zdolne do samodzielnego myślenia i wyrażania woli. Jako sztuczne byty prawne mogą funkcjonować w obrocie prawno-gospodarczym tylko za pośrednictwem swoich reprezentantów, czyli osób fizycznych pełniących funkcje członków zarządu. Pełnienie takiej funkcji odbywa się na zasadzie dobrowolności. Jednym z podstawowych uprawnień członka zarządu jest zatem prawo rezygnacji z zajmowanego stanowiska.
1 marca 2019 r. do kodeksu spółek handlowych wprowadzono przepisy określające procedurę składania przez członka zarządu rezygnacji z pełnionej funkcji, jeżeli w wyniku jej złożenia żaden z mandatów w zarządzie nie będzie obsadzony. Chodzi zatem o sytuacje, gdy rezygnację składa ostatni lub jedyny członek zarządu albo wszyscy członkowie zarządu jednocześnie.
Dotychczasowa praktyka
Przed wprowadzeniem nowelizacji kodeks spółek handlowych w ogóle nie odnosił się do sposobu składania rezygnacji przez członka zarządu. W praktyce funkcjonowania spółek pojawiła się wątpliwość, komu taka rezygnacja powinna zostać złożona i kiedy stanie się ona skuteczna. W literaturze prawniczej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta