Ochrona przed wrogimi przejęciami
TRANSAKCJE | Inwestorzy spoza UE i EOG będą musieli mieć zgodę prezesa UOKiK na zakup udziałów wybranych kategorii spółek. Michał Sawicki radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k stowarzyszonej z KPMG w Polsce Jakub Kokociński radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k stowarzyszonej z KPMG w Polsce
W projekcie tarczy 4.0 zawarto przepisy o przeciwdziałaniu wrogim przejęciom polskich firm. Proponowane regulacje ustanawiają przesłanki, których spełnienie kwalifikuje daną firmę do kategorii podmiotów objętych ochroną. Te kryteria to siedziba w Polsce i przypisanie do jednej z czterech kategorii:
1) spółki publiczne,
2) przedsiębiorcy posiadający mienie wchodzące w skład infrastruktury krytycznej,
3) przedsiębiorcy z branży IT dostarczający oprogramowanie dla podmiotów działających w strategicznych sektorach gospodarki,
4) przedsiębiorcy prowadzący działalność w jednej z branż istotnych z punktu widzenia celu wprowadzonych regulacji.
Do tej ostatniej kategorii należą wytwórcy materiałów wybuchowych, broni i amunicji, jak i producenci nawozów, leków, wyrobów medycznych czy przedsiębiorcy z sektora spożywczego. Wspólnym warunkiem dla wszystkich tych kategorii podmiotów jest, aby ich przychód przekroczył w którymkolwiek z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie równowartość 10 mln euro.
Znaczące uczestnictwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta