Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia nie wystarczy do zabrania premii

18 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Sandra Szybak-Bizacka Kinga Polewka

Aby pracodawca mógł zawiesić wypłatę premii regulaminowej, musi zawrzeć porozumienie w tej sprawie ze związkami zawodowymi, przedstawicielami pracowników lub z samymi zainteresowanymi.

Aby ograniczyć koszty pracownicze w czasie epidemii, część pracodawców decyduje się nie wypłacać dotychczasowych premii. Inni wciąż je wypłacają, ale chcą skorzystać ze świadczeń z tzw. tarczy antykryzysowej, aby pokryć częściowo również ich koszt. Analizujemy, czym w istocie jest premia oraz jakie możliwości mają pracodawcy, aby zoptymalizować koszty premiowe w okresie epidemii.

Charakter świadczenia

Premia to dodatkowy, nieobligatoryjny składnik wynagrodzenia, do którego pracownik nabywa prawo w przypadku spełnienia określonych kryteriów. W praktyce często operuje się zamiennie pojęciami „premia regulaminowa" i „premia uznaniowa". W istocie ten drugi rodzaj premii – przyznawanej na podstawie swobodnego uznania pracodawcy – stanowi nagrodę w rozumieniu art. 105 kodeksu pracy.

Podstawową różnicą między premią i nagrodą jest to, że ta pierwsza ma charakter roszczeniowy (pracownik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych przesłanek), a druga w pełni zależy od decyzji pracodawcy (prawo do nagrody powstaje dopiero z chwilą jej przyznania pracownikowi przez pracodawcę).

W dalszej części artykułu skupiamy się na premiach o charakterze roszczeniowym, zwanych potocznie regulaminowymi. Na ogół są one wypłacane w sposób stały, np. miesięcznie czy kwartalnie. Jednak wbrew temu, co wynika z tej potocznej nazwy, premie te nie muszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11687

Wydanie: 11687

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament