Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od 30 lipca zmiany w zasadach delegowania

18 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Aleksandra Nykiel

Za półtora miesiąca pracownikom delegowanym do innego państwa członkowskiego pracodawca będzie musiał zapewnić warunki pracy i płacy, które przysługują osobom zatrudnionym w tym kraju. ALEKSANDRA NYKIEL

 

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług weszła w życie 29 lipca 2018 r. Artykuł 3 tej dyrektywy zobowiązuje państwa członkowskie do implementacji jej nowych zasad w systemach prawnych krajów członkowskich Unii Europejskiej do 30 lipca 2020 r.

Po 30 lipca 2020 r. delegowanie pracownika za granicę będzie ograniczone czasowo. Maksymalny czas delegowania wyniesie 12 miesięcy, z możliwością wydłużenia do 18 miesięcy. W tym celu trzeba będzie poinformować odpowiedni urząd o planowanej zmianie ram czasowych pobytu pracownika za granicą.

Minimalne gwarancje

Wysyłając pracownika np. do Niemiec w ramach świadczenia usług we wskazanych terminach, pracodawca będzie zobowiązany przestrzegać minimalnych warunków zatrudnienia w obszarach ściśle wskazanych w ustawie m.in. do:

1) wypłacania pracownikowi wynagrodzenia;

Pod pojęciem wynagrodzenia należy rozumieć w szczególności wynagrodzenie podstawowe, w tym składniki związane z rodzajem pracy, kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym pracowników i regionu, a także dodatki, uzupełnienia i gratyfikacje, w tym stawki za nadgodziny. Uściślając, pracownikowi delegowanemu należy zapewnić takie same...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11687

Wydanie: 11687

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament