Od 30 lipca zmiany w zasadach delegowania
Za półtora miesiąca pracownikom delegowanym do innego państwa członkowskiego pracodawca będzie musiał zapewnić warunki pracy i płacy, które przysługują osobom zatrudnionym w tym kraju. ALEKSANDRA NYKIEL
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług weszła w życie 29 lipca 2018 r. Artykuł 3 tej dyrektywy zobowiązuje państwa członkowskie do implementacji jej nowych zasad w systemach prawnych krajów członkowskich Unii Europejskiej do 30 lipca 2020 r.
Po 30 lipca 2020 r. delegowanie pracownika za granicę będzie ograniczone czasowo. Maksymalny czas delegowania wyniesie 12 miesięcy, z możliwością wydłużenia do 18 miesięcy. W tym celu trzeba będzie poinformować odpowiedni urząd o planowanej zmianie ram czasowych pobytu pracownika za granicą.
Minimalne gwarancje
Wysyłając pracownika np. do Niemiec w ramach świadczenia usług we wskazanych terminach, pracodawca będzie zobowiązany przestrzegać minimalnych warunków zatrudnienia w obszarach ściśle wskazanych w ustawie m.in. do:
1) wypłacania pracownikowi wynagrodzenia;
Pod pojęciem wynagrodzenia należy rozumieć w szczególności wynagrodzenie podstawowe, w tym składniki związane z rodzajem pracy, kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym pracowników i regionu, a także dodatki, uzupełnienia i gratyfikacje, w tym stawki za nadgodziny. Uściślając, pracownikowi delegowanemu należy zapewnić takie same...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta