Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak strony pracowniczej blokuje rozwiązania antykryzysowe

18 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Ewelina Kozłowska-Kowalczuk

Specustawa nie przewiduje, jak wprowadzić przestój ekonomiczny czy obniżenie etatów w firmie, w której nie ma związków zawodowych, a pracownicy nie wyłonili i nie chcą wyłonić swoich przedstawicieli. EWELINA KOZŁOWSKA-KOWALCZUK

 

Przedstawiciele pracowników wyłaniani w trybie przyjętym u danego pracodawcy działają w zakładach pracy, w których nie funkcjonuje zakładowa ani międzyzakładowa organizacja związkowa. Chodzi przy tym o organizację spełniającą kryteria, o których mowa w art. 251 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 263 ze zm.). Przedstawiciele pracowników stanowią zatem formę reprezentacji praw i interesów pracowników zastępczą wobec związków zawodowych.

W imieniu załogi

W większości przypadków kompetencje przedstawicieli pracowników nie są kompetencjami samodzielnymi. Są one ograniczone do kompetencji przysługujących co do zasady zakładowym organizacjom związkowym, które przedstawiciele pracowników wykonują niejako w zastępstwie związków zawodowych. Nie są oni jednak upoważnieni do podejmowania działań we wszystkich przypadkach, w których danego uprawnienia nie może wykonywać zakładowa organizacja związkowa (ze względu na jej niedziałanie w zakładzie pracy), ale tylko we wskazanych przez ustawodawcę przypadkach.

Przedstawiciele pracowników wyłonieni w trybie przyjętym u danego pracodawcy działają zatem w sytuacjach wskazanych w przepisach prawa pracy takich jak kodeks pracy, ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych czy ustawa o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11687

Wydanie: 11687

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament