Czy zawdzięczamy coś koronawirusowi
Co łączy pandemię hiszpanki i obecną? Pierwsza pochłonęła kilkadziesiąt milionów osób, druga mniej niż 500 tys. Ale obie wpłynęły tak samo na zachowanie ludzi i myślenie o zdrowiu.
Publicysta Malcolm Gladwell w artykule o grypie hiszpance opublikowanym wiele lat temu w „New Yorkerze" pokazywał, jak szybko pandemia może osiągnąć punkt krytyczny. Historia wirusa stała się tłem do opowieści o kruchości ludzkiego życia, ale i o determinacji bohaterów, którzy je ratują. Kilka lat później ten sam autor opisał swoją misję jako przedstawianie historii pozwalające na nowe spojrzenie na zachowanie własne i społeczeństwa.
Można to odnieść także do naszych czasów. Obecne nadzwyczajne sytuacje mogą być początkiem niesamowitych historii. Tak jak jeden chory może rozpocząć epidemię, tak samo niewielka zmiana może spowodować rewolucję w myśleniu, sposobie działania czy postrzeganiu naszej roli w społeczeństwie. I w naszym wpływie na przyszłość.
Obecna epidemia nie osiągnęła takiej skali jak ta sprzed 100 lat, ale też oddziałuje na nasze postawy i działania. Znaleźliśmy się w nowej sytuacji. Kryzys uderzył w gospodarki i od strony popytowej, i od podażowej, w wiele branż i sektorów. Skutki mogą być odczuwalne przez długi czas.
Działam w sektorze ochrony zdrowia od 30 lat, ale zaskoczyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta