Praca zdalna na koszt szefa
PRAWO PRACY | Nowe przepisy utrudnią zlecanie pracy w formie zdalnej. Renata Kulpa radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k stowarzyszonej z KPMG w Polsce Anna Białecka prawnik w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k stowarzyszonej z KPMG w Polsce
Jednym z rozwiązań stosowanych przez pracodawców w czasie epidemii jest polecenie pracownikom wykonywania pracy z domu, czyli tzw. pracy zdalnej. Prawo do polecenia pracownikowi wykonywania, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, wprowadziła tarcza antykryzysowa 1.0.
Dotychczasowe przepisy tarczy nie wprowadziły ograniczeń co do grup pracowników, którzy mogą pracować zdalnie, ani nie określiły rodzaju czynności, jakie można wykonywać w tej formie. Pracodawcy mają więc obecnie pewną dowolność w tym zakresie.
Projekt tarczy antykryzysowej 4.0. zakłada, że pracodawca będzie mógł polecić wykonywanie pracy zdalnej jedynie pracownikowi, który posiada umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych. To wyliczenie ma otwarty charakter i nie zawęża rodzajów dopuszczalnej pracy zdalnej ani środków, przy wykorzystaniu których pracownik może pracować zdalnie. Projekt tarczy antykryzysowej 4.0....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta