Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Łatwiej o dopłaty do wynagrodzeń

18 czerwca 2020 | Raporty RZ

FGŚP | Dofinansowania do pensji nie będą już zależeć od obniżki etatów. Wojciech Majkowski dyrektor w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce Łukasz Piwowarczyk dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce

Zgodnie z art. 15g tarczy antykryzysowej pracodawca, u którego wystąpił kwalifikowany spadek obrotów gospodarczych, może na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników wprowadzić obniżenie wymiaru czasu pracy lub przestój ekonomiczny. Jest to podstawa do ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych (FGŚP).

Nowe kryterium

Do tej pory warunkiem wprowadzenia szczególnych rozwiązań prawnych wobec pracowników był kwalifikowany spadek obrotów gospodarczych (o co najmniej 15 lub 25 proc. – w zależności od przyjmowanych danych porównawczych). Mechanizm wprowadzany w art. 15gb tarczy antykryzysowej 4.0 pozwala przyjąć podobne, szczególne środki na podstawie dodatkowego kryterium – istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń. Kryterium to pozwala weryfikować bieżącą kondycję przedsiębiorstwa w odmienny sposób od badania spadku obrotów gospodarczych. W celu oceny wzrostu obciążenia funduszu płac należy:

- ustalić proporcję ponoszonych kosztów wynagrodzeń do przychodów ze sprzedaży towarów lub usług,

- tak określony współczynnik porównać do poziomu tego wskaźnika z poprzedniego miesiąca.

Wzrost współczynnika o co najmniej 5 proc. oznacza spełnienie kryterium. Zastosowanie tego mechanizmu nie będzie jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11687

Wydanie: 11687

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament