Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe oświadczenia też zalegalizują pracę na dłużej

18 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Adam Smuga

Tarcza antykryzysowa przedłużyła ważność również tych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, które zostały zgłoszone i wpisane do ewidencji już w trakcie stanu epidemii.

Oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi stanowią dziś dobrą alternatywę dla legalizacji pracy cudzoziemca w tradycyjny sposób, tj. poprzez uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na pracę. Założeniem wprowadzenia mechanizmu oświadczeniowego było uproszczenie i przyspieszenie procedur wymaganych dla legalnego powierzenia pracy obcokrajowcowi.

Szybciej i łatwiej

Praca cudzoziemca staje się legalna po dokonaniu wpisu oświadczenia do ewidencji, co odpowiedni powiatowy urząd pracy powinien zrobić w ciągu 7 dni od złożenia kompletnego wniosku przez pracodawcę. To niezwykle krótki termin, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że czas oczekiwania na wydanie zezwolenia na pracę przez niektóre urzędy wojewódzkie sięga obecnie nawet kilku miesięcy. W przypadku oświadczeń zbędne jest także przeprowadzenie tzw. testu rynku pracy, który przy standardowej procedurze związanej z uzyskaniem zezwolenia na pracę jest obowiązkowy i wydłuża cały proces o kolejne dwa tygodnie.

Pracodawcy cenią sobie wygodę i szybkość procedury oświadczeniowej przy zatrudnianiu cudzoziemców. Choć skorzystanie z tego mechanizmu jest obecnie możliwe jedynie w przypadku obywateli sześciu krajów (Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy), to zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2019 r. do ewidencji wpisano ponad 1 640 000 oświadczeń, z czego znakomitą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11687

Wydanie: 11687

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament