Zdalna kontrola podatników
PROCEDURY | Kontrola zdalna będzie możliwa, jeśli nie jest konieczne osobiste stawienie się kontrolerów w siedzibie firmy. Dariusz Malinowski partner, szef zespołu ds. postępowań podatkowych i sądowych w KPMG w Polsce Kamil Pierścionek menedżer w zespole ds. postępowań podatkowych i sądowych w KPMG w Polsce
Tarcza antykryzysowa 3.0, która weszła w życie 16 maja, przywraca m.in. bieg terminów w postępowaniach prowadzonych przez organy podatkowe oraz w postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Oznacza to również powrót do zwykłego trybu funkcjonowania organów podatkowych, co może przejawiać się m.in. we wszczęciu nowych kontroli i postępowań podatkowych, przesyłaniu kolejnych wezwań czy też wydawaniu nowych postanowień i decyzji. Istotne znaczenie w tym kontekście będą miały zmiany dotyczące możliwości prowadzenia czynności kontrolnych w sposób zdalny.
Tylko za zgodą
Przepisy związane z przeprowadzaniem kontroli podatkowej są uregulowane w ordynacji podatkowej oraz w ustawie – Prawo przedsiębiorców (p.p.). Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza do art. 51 p.p. zmiany, których celem jest uelastycznienie sposobu przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców, w tym kontroli podatkowych. Zmiana ta nie znajdzie zastosowania do kontroli celno-skarbowych, do których nie stosuje się przepisów p.p.
Przeprowadzenie kontroli zdalnej ma być możliwe tylko za zgodą przedsiębiorcy i tylko w sytuacji, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta