Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarb generała Samsonowa

17 lipca 2020 | Rzecz o historii | Krzysztof 
Strumiłł-Pietraszkiewicz
źródło: Wikipedia

W drugiej połowie sierpnia 1914 r. rosyjska armia dowodzona przez generała Aleksandra Samsonowa ruszyła na północ wzdłuż linii Narwi. \

Zadanie dowodzonych przez Samsonowa oddziałów polegało na zaatakowaniu Prus Wschodnich i związaniu sił nieprzyjaciela. Manewr był dla Niemców stosunkowo łatwy do przewidzenia. W czasie trzydniowych walk pod Tannenbergiem Rosjanie ponieśli sromotną klęskę. Wieczorem 29 sierpnia 1914 r. w kotle znalazł się sztab niefortunnego generała oraz kasa armii: 100 kilogramów złotych monet przeznaczonych na żołd oraz złote i srebrne medale, którymi zamierzano udekorować żołnierzy po zdobyciu Prus.

Wycofywano się w stronę Wielbarka. Zatrzymano w lesie na naradę, na której ustalono, że należy się rozdzielić na mniejsze grupki, ale przede wszystkim uchronić kasę armii przed wrogiem. Dowódca nie miał do nikogo zaufania. Wsiadł z adiutantem oraz pięcioma żołnierzami na wóz i odjechali.

Złoto utopione w błocie?

Następnego dnia w nocy do rosyjskiego oddziału błądzącego w lasach dowlókł się jeden z żołnierzy towarzyszących Samsonowowi. Miał rozerwane pociskiem gardło, dlatego raport...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11712

Wydanie: 11712

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament