Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak środków nie zamyka drogi sądowej

17 lipca 2020 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Osoby i firmy, których nie stać na zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego, mogą wystąpić o zwolnienie z wpisu czy pomoc prawnika.

Pandemia koronawirusa i spowodowany nią kilkutygodniowy lockdown całego państwa negatywnie przełożył się na finanse wielu zwykłych Polaków i firm. Świat nie stanął jednak w miejscu i każdego dnia polscy urzędnicy wydają tysiące decyzji administracyjnych. Żeby je skutecznie zakwestionować, potrzebne są pieniądze. Ich brak nie musi jednak oznaczać zamknięcia drzwi do sprawiedliwości. Prawo do sądu jest gwarantowane w konstytucji, a o jego skuteczną realizację ustawodawca zadbał w odpowiednich procedurach na długo przed pandemią. Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje m.in. w procedurze sądowoadministracyjnej.

Można bez opłat

To tzw. prawo pomocy, które obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub też rzecznika patentowego. Jest przyznawane na wniosek. Ten może zostać złożony przed wszczęciem postępowania i już w trakcie procesu przed sądem. Co istotne, wniosek wolny jest od opłat sądowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11712

Wydanie: 11712

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament