Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widmo strat wisi nad polskimi kredytodawcami

17 lipca 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Mniejsi i słabsi kredytodawcy już w pierwszych pięciu miesiącach tego roku są pod kreską. Ich sytuacja się jeszcze pogorszy, gdy spadną przychody po cięciu stóp i urosną rezerwy na pandemię. MACIEJ RUDKE

 

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że przez pięć miesięcy tego roku polski sektor bankowy zanotował 3,4 mld zł zysku netto. To o 42 proc. mniej niż rok temu.

Przyczyną spadku jest skokowy – aż o blisko połowę – wzrost odpisów kredytowych, do 5,1 mld zł. Na to nałożyła się słabość głównego źródła przychodów, czyli wyniku z odsetek – urósł tylko o 3,4 proc. Mimo niezłego na razie wzrostu wyniku z opłat i prowizji, o blisko 8 proc., łączne przychody operacyjne spadły o prawie 3 proc. – za sprawą niższych pozostałych przychodów.

W samym maju sektor miał nieco ponad 1 mld zł zysku (spadek o 36 proc. rok do roku spowodowany wzrostem rezerw). To taki sam zysk jak w kwietniu, ale wynik okazał się znacznie lepszy niż 300 mln zł straty netto z marca,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11712

Wydanie: 11712

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament