Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokator płaci mniej

17 lipca 2020 | Nieruchomości w Ekonomii | Aneta Gawrońska
Obniżki  stawek  to efekt m.in.  rosnącej podaży mieszkań  na wynajem
źródło: AdobeStock
Obniżki stawek to efekt m.in. rosnącej podaży mieszkań na wynajem

Pandemia zbiła czynsze we wszystkich miastach, najmocniej w Warszawie. Im większe mieszkanie, tym większa przecena. Spadki jednak wyhamowały.

Koranawirus na razie nie wpłynął na ceny mieszkań. Spore zmiany widać jednak na rynku najmu. Na spadki czynszów wskazują m.in. specjalistyczne serwisy: Rentier.io, Morizon i Otodom.

Z analiz Otodomu wynika, że średnie czynsze ofertowe w Warszawie były w czerwcu niższe niż w lutym aż o 13 proc. – Dwucyfrowe obniżki odnotowaliśmy też w Bydgoszczy i Łodzi (11 proc.) oraz Krakowie (10 proc.) – podaje Jarosław Krawczyk, ekspert Otodomu. Najmniejsze przeceny są w Katowicach. Średnia ofertowa stawka najmu zmieniła się w ciągu czterech miesięcy o 2 proc.

Tysiąc złotych rabatu

Obniżki widać też, zestawiając czynsze z czerwca z tymi sprzed roku. Największe przeceny – o 16 proc. – Otodom notuje w stolicy. W Gdańsku stawki spadły o 12 proc. – W większości pozostałych miast czynsze są niższe od 1 do 9 proc. – podaje Krawczyk. – Wyjątkiem są Katowice, gdzie stawki się nie zmieniły, i Łódź, gdzie mieszkania były oferowane średnio o 9 proc. drożej niż przed rokiem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11712

Wydanie: 11712

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament