Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dla quasi-państwowej sieci 5G

17 lipca 2020 | Ekonomia i rynek

Piotr Mieczkowski Współdzielenie sieci, mające poprawić jakość i zapewnić zasięg na wsiach, zostawmy sektorowi prywatnemu.

Na łamach „Rzeczpospolitej" prezes Exatela kilka razy przedstawiał zalety budowy jednej quasi-państwowej sieci komórkowej w postaci tzw. projektu #Polskie5G (teksty „Cyfrowa szczepionka", „Telefonia 5G, czyli wojna o europejską cyberprzestrzeń"). Projekt zakłada m.in. wniesienia aportem pasma 700 MHz do spółki celowej założonej z operatorami komórkowymi. Skarb Państwa miałby 51 proc. udziałów w spółce, co zapewniłoby mu kontrolę. W mojej ocenie projekt jest szkodliwy i w praktyce nierealny. Uważam więc, że powinien zostać porzucony.

Brak wzorca do naśladowania

W żadnym państwie członkowskim Unii nie powstaje ani jedna quasi-państwowa sieć komórkowa. Regulatorzy rynku telekomunikacyjnego zgodnie z dyrektywami dystrybuują pasmo w aukcjach i przetargach. UE, tak jak USA, wiele lat temu słusznie postawiła na liberalizację sektora telekomunikacyjnego. W efekcie nastąpił bum inwestycyjny, pojawili się nowi operatorzy. W wyniku konkurencji znacząco spadły ceny, na czym skorzystali konsumenci.

Podobnie było w Polsce: w 1997 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11712

Wydanie: 11712

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament