Słodkie drinki z podatkiem
Od 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywać opłata cukrowa. Przedsiębiorcy uczestniczący w obrocie napojami powinni zwrócić uwagę na sposób zorganizowania poboru – w szczególności, w jakich sytuacjach będzie ona należna. Michał Samborski
Niedawno uchwalone przepisy regulujące opłatę zostały zawarte w ustawie o zdrowiu publicznym. Opłacie będą podlegać środki spożywcze – napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Przewidziano jednak wiele wyłączeń, dotyczących m.in. napojów będących wyrobami medycznymi i suplementami diety, a także, pod określonymi warunkami, soków oraz napojów składających się z mleka. Wysokość należności będzie wyznaczana w odniesieniu od zawartości danej substancji (przede wszystkim cukru), w zależności od jej rodzaju. Opłata cukrowa z formalnego punktu widzenia nie jest podatkiem, jednak będą do niej stosowane regulacje Ordynacji podatkowej, a właściwy w sprawie poboru będzie naczelnik urzędu skarbowego.
Sprzedaż hurtowa...
Opłacie podlega wprowadzenie napojów na rynek krajowy. Pojęcie to zdefiniowano jako określone rodzaje sprzedaży. Należność nie powstaje więc z samego faktu wyprodukowania lub sprowadzenia napojów do Polski.
Ponadto, przepisy zawierają zamknięty katalog, w którym określono, kiedy wprowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta