Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słodkie drinki z podatkiem

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Michał Samborski

Od 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywać opłata cukrowa. Przedsiębiorcy uczestniczący w obrocie napojami powinni zwrócić uwagę na sposób zorganizowania poboru – w szczególności, w jakich sytuacjach będzie ona należna. Michał Samborski

 

Niedawno uchwalone przepisy regulujące opłatę zostały zawarte w ustawie o zdrowiu publicznym. Opłacie będą podlegać środki spożywcze – napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Przewidziano jednak wiele wyłączeń, dotyczących m.in. napojów będących wyrobami medycznymi i suplementami diety, a także, pod określonymi warunkami, soków oraz napojów składających się z mleka. Wysokość należności będzie wyznaczana w odniesieniu od zawartości danej substancji (przede wszystkim cukru), w zależności od jej rodzaju. Opłata cukrowa z formalnego punktu widzenia nie jest podatkiem, jednak będą do niej stosowane regulacje Ordynacji podatkowej, a właściwy w sprawie poboru będzie naczelnik urzędu skarbowego.

Sprzedaż hurtowa...

Opłacie podlega wprowadzenie napojów na rynek krajowy. Pojęcie to zdefiniowano jako określone rodzaje sprzedaży. Należność nie powstaje więc z samego faktu wyprodukowania lub sprowadzenia napojów do Polski.

Ponadto, przepisy zawierają zamknięty katalog, w którym określono, kiedy wprowadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament