Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja często zapomina o swoich dzieciach

07 września 2020 | Prawo co dnia | Tomasz Pietryga
źródło: materiały prasowe

Głos tych skromnych ludzi po prostu się nie przebijał – powiedział prof. Tomasz Siemiątkowski, konsultant prawny społecznej akcji o dziejową sprawiedliwość dla działaczy opozycji antykomunistycznej.

W połowie sierpnia parlament przyjął ekspresowo przepisy wprowadzające świadczenie wyrównawcze do emerytur i rent działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

Rzecz rozpoczęła się od panów Macieja Goliszewskiego i Leszka Stalla, którzy zainicjowali akcję społeczną, a następnie opracowali apel byłych opozycjonistów i represjonowanych, w którym 141 sygnatariuszy zwróciło się do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o godne emerytury i renty dla całego dawnego środowiska opozycyjnego.

Apel znalazł częściowe uznanie w rządzie, który błyskawicznie, bo już 11 sierpnia, przedłożył w Sejmie projekt ustawy, uchwalonej przez tę izbę w ciągu jednego dnia, 14 sierpnia, przyjętej bez poprawek przez Senat i podpisanej w symbolicznym dniu, 31 sierpnia, przez prezydenta.

Jak nowe prawo przełoży się na sytuację działaczy dawnej opozycji demokratycznej?

Każdy, którego emerytura, renta inwalidzka albo renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi poniżej 2400 zł miesięcznie brutto, otrzyma świadczenie wyrównawcze stanowiące różnicę pomiędzy wspomnianą kwotą a kwotą emerytury lub renty.

Zdefiniujmy grupę uprawnionych.

To pomiędzy 12,5–13 tys. osób w różnym wieku: niektórzy, rozpoczynając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament