Rewolucja często zapomina o swoich dzieciach
Głos tych skromnych ludzi po prostu się nie przebijał – powiedział prof. Tomasz Siemiątkowski, konsultant prawny społecznej akcji o dziejową sprawiedliwość dla działaczy opozycji antykomunistycznej.
W połowie sierpnia parlament przyjął ekspresowo przepisy wprowadzające świadczenie wyrównawcze do emerytur i rent działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.
Rzecz rozpoczęła się od panów Macieja Goliszewskiego i Leszka Stalla, którzy zainicjowali akcję społeczną, a następnie opracowali apel byłych opozycjonistów i represjonowanych, w którym 141 sygnatariuszy zwróciło się do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o godne emerytury i renty dla całego dawnego środowiska opozycyjnego.
Apel znalazł częściowe uznanie w rządzie, który błyskawicznie, bo już 11 sierpnia, przedłożył w Sejmie projekt ustawy, uchwalonej przez tę izbę w ciągu jednego dnia, 14 sierpnia, przyjętej bez poprawek przez Senat i podpisanej w symbolicznym dniu, 31 sierpnia, przez prezydenta.
Jak nowe prawo przełoży się na sytuację działaczy dawnej opozycji demokratycznej?
Każdy, którego emerytura, renta inwalidzka albo renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi poniżej 2400 zł miesięcznie brutto, otrzyma świadczenie wyrównawcze stanowiące różnicę pomiędzy wspomnianą kwotą a kwotą emerytury lub renty.
Zdefiniujmy grupę uprawnionych.
To pomiędzy 12,5–13 tys. osób w różnym wieku: niektórzy, rozpoczynając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta