Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiad na koszt firmy z zaliczką dla fiskusa

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Pracownik mobilny nie ma przychodu z tytułu opłaconych przez pracodawcę noclegów i dojazdów. Zapłaci natomiast PIT od wyżywienia.

Pracodawca rozlicza pracowników mobilnych na innych zasadach niż osoby, które odbywają podróże służbowe. Pracownikom mobilnym nie przysługują diety.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął tę kwestię w interpretacji z 21 sierpnia 2020 r. (0114-KDIP3-2.4011.

406.2020.2.JM). Z pytaniem zwróciła się spółka, która miała wątpliwości co do rozliczenia zatrudnianych przez nią inżynierów serwisowych. Zgodnie z umowami o pracę, wykonują oni swoje obowiązki w siedzibie spółki oraz na terenie kilku innych województw.

Ze względu na brak stałego miejsca wykonywania pracy inżynier serwisowy jest pracownikiem mobilnym w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Jego podróże nie są incydentalne, ale są związane z wykonywaniem normalnych obowiązków pracowniczych. Nie mają więc charakteru podróży służbowej, za którą przysługują diety czy zwrot kosztów noclegów.

Pracownikowi mobilnemu przysługuje karta służbowa, którą płaci podczas tych podróży za wyżywienie, dojazdy i noclegi. Nie jest obciążany tymi kosztami. Spółka chciała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament