Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować zyski ze wspólnego przedsięwzięcia

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Ewelina Buczkowska, 
Maja Dajczak

W przypadku podjęcia współpracy przy realizacji celu gospodarczego podatnikami są uczestnicy. Prawidłowe rozliczenie przychodów z tego tytułu w niektórych przypadkach może być dla tych podmiotów sporym wyzwaniem.

Współpraca w ramach tzw. wspólnego przedsięwzięcia (ang. joint venture) zyskuje na popularności, jednak na potrzeby prawa podatkowego nie została zdefiniowana. Istota wspólnego przedsięwzięcia sprowadza się do tego, że co najmniej dwa podmioty podejmują się współpracy przy realizacji celu gospodarczego, najczęściej precyzyjnie określonego. Podmioty te zawierają umowę gospodarczą w celu realizacji przedsięwzięcia, które ze względu na wymiar finansowy, zakres przedmiotowy lub kompetencyjny przekracza możliwości każdego z nich z osobna.

Na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych wspólne przedsięwzięcie nie posiada statusu podatnika. Podatnikami są jego uczestnicy i właśnie dla nich prawidłowe opodatkowanie przychodów ze wspólnego przedsięwzięcia może stanowić w niektórych przypadkach wyzwanie. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy podatnik podlega opodatkowaniu według ustawy o PIT czy ustawy o CIT.

Osoby fizyczne...

Jeśli uczestnikiem wspólnego przedsięwzięcia jest osoba fizyczna działająca w ramach swojej działalności gospodarczej, to przychody kwalifikowane są do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza", co wynika z art. 5b ust. 2 i art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.

Kontrowersje powstają, gdy uczestnikiem jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament