Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klucz do wolności

07 września 2020 | Kultura | Jacek Cieślak
„Ojciec i Pasterz” – emisja 8 września o godz. 21 w TVP 1
źródło: materiały prasowe
„Ojciec i Pasterz” – emisja 8 września o godz. 21 w TVP 1

Wyjątkowy dokument „Ojciec i Pasterz – kardynał Stefan Wyszyński" z wieloma nieznanym materiałami będzie miał we wtorek premierę w telewizyjnej Jedynce.

Gdyby nie pandemia, 7 czerwca odbyłaby się beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego. Był prymasem przez 33 lata, w latach 1948–1980, niosąc ciężar odpowiedzialności za Polskę, gdy niepodległe państwo nie istniało. Nazywano go interrexem. Jego fenomen polegał również na tym, że w czasach, gdy nie było internetu, zaś radio i telewizja, wyłączając zagraniczne rozgłośnie polskojęzyczne, podlegało monopolowi PZPR, docierał do milionów Polaków poprzez homilie i pielgrzymki. Nie pisał kazań, tylko wygłaszał je na żywo.

Dziesięć zasad

Twórcy filmu, w tym reżyser Piotr Górski, przejechali tysiące kilometrów, by porozmawiać z ludźmi, z którymi pracował, i pokazać miejsca, gdzie żył i był więziony. Narrację dynamizują liczne archiwalne filmy, zdigitalizowane zdjęcia, w tym również w 3D, pokazujące wypełnione po brzegi kościoły, dziedzińce, błonia, z wiernymi zajmującymi każde wolne miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament