Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia Covid-19 przyspieszy nadejście rynku pracy 4.0

07 września 2020 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
W fabrykach czy magazynach ludzie coraz częściej pracują z robotami.  Na zdjęciu Centrum Logistyczne Amazon w Kołbaskowie
źródło: materiały prasowe
W fabrykach czy magazynach ludzie coraz częściej pracują z robotami. Na zdjęciu Centrum Logistyczne Amazon w Kołbaskowie

Większy udział zdalnych pracowników, nowe modele organizacji zespołów i komunikacji w firmach oraz rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych. Te trendy do niedawna traktowane jako przyszłość, już stają się teraźniejszością.

 

– Generalnie firmy przygotowują się do tego, że nie nastąpi pełny powrót do biura wszystkich pracowników, choć dużo bardziej zaawansowane w tych przygotowaniach są międzynarodowe korporacje – twierdzi Magdalena Warzybok, szefowa firmy doradczej Kincentric w Polsce. Według niej wiele firm, w tym zwłaszcza zagraniczne spółki, wykorzystały okres wakacji, by wypracować nowe podejście do organizacji pracy i nową strategię zarządzania ludźmi. Bo ci będą teraz pracować zdalnie w znacznie większej skali niż przed wybuchem pandemii.

W przypadku spółek giełdowych wymuszają to także analitycy, którzy zaczynają pytać o zdolność firmy do sprawnego prowadzenia biznesu i organizacji pracy online.

Oszczędność i ekologia

Jak ocenia szefowa Kincentric, chociaż polskie firmy są bardziej niż zagraniczne nastawione na powroty do biur, to również wśród nich przybywa pracodawców, którzy podchodzą strategicznie do modelu hybrydowego, łączącego home office z okresową pracą w biurze.

Tej zmianie modelu pracy sprzyja także wywołany przez pandemię kryzys, który zmusza firmy do ograniczania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament