Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panel na dachu firmy to obowiązki w akcyzie

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Konrad Bartuzel

Zużycie przez przedsiębiorcę energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o mocy nieprzekraczającej 1 MW oznacza konieczność składania deklaracji podatkowych.

Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój fotowoltaiki stał się możliwy dzięki wzrostowi efektywności modułów słonecznych, a także obniżeniu ich ceny. W pierwszej kolejności zalety paneli słonecznych dostrzegli właściciele domów jednorodzinnych. Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej przedsiębiorcy również zaczęli zwiększać nakłady na inwestycje w panele fotowoltaiczne. Jeśli taka instalacja nie jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej, a wyprodukowana energia elektryczna zostanie zużyta na własne potrzeby, to wówczas, co do zasady, nie jest wymagane uzyskanie koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Wytwarzanie energii elektrycznej przez przedsiębiorcę skutkuje natomiast powstaniem nowych obowiązków w podatku akcyzowym. Energia elektryczna stanowi bowiem wyrób akcyzowy i w związku z tym podlega opodatkowaniu.

Nie zawsze trzeba płacić

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym (dalej: ustawa) przedmiotem opodatkowania jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, który wyprodukował tę energię.

W przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z dniem zużycia energii elektrycznej (art. 11 ust. 1 pkt ustawy). Wówczas, stosownie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament