Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracujący za granicą zapłacą wyższy podatek

07 września 2020 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Polacy zarabiający w USA i Anglii nie skorzystają już z ulgi abolicyjnej i dopłacą daninę w kraju. Więcej przedsiębiorców rozliczy się w uproszczony sposób.

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt, który ma uszczelnić podatki dochodowe: PIT, CIT i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

– Jedną z najważniejszych zmian w PIT będzie zniesienie tzw. ulgi abolicyjnej. Stracą na tym osoby pracujące w takich krajach, jak USA, Rosja, Wielka Brytania, Austria czy Zjednoczone Emiraty Arabskie – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

W umowach podatkowych z tymi krajami obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. (Od 2020 r. na podstawie konwencji MLI obowiązuje też z Wielką Brytanią). Zakłada obowiązek dopłaty PIT w Polsce, przy czym od polskiego podatku odlicza się ten zapłacony za granicą. Obecnie – dzięki zastosowaniu ulgi abolicyjnej – można uniknąć dopłaty.

Sporny kraj rezydencji

– Po zniesieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament