Dobre prognozy dla gazu
W jakiej sytuacji jest europejski rynek gazu? Jak wygląda infrastruktura gazowa w Europie w kontekście bezpieczeństwa dostaw? Czy gaz w energetyce to właściwy sposób na zmniejszenie emisji?
Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci podczas debaty „Przyszłość gazu w Europie" na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach.
Dobre perspektywy
Aby realnie gaz mógł być alternatywą dla węgla w energetyce, niezbędne są: dywersyfikacja i bezpieczeństwo dostaw. Mówił o tym Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System, która odpowiada za przesył tego surowca w kraju i za budowę Baltic Pipe. – Między innymi w kontekście realizacji projektu Baltic Pipe mówimy o domknięciu programu dywersyfikacji, ale też o zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu, za co jako spółka państwowa odpowiadamy – podkreślił.
Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) też widzi dobre perspektywy dla gazu w ujęciu globalnym.
– Dynamika wzrostu udziału gazu w światowym miksie jest podobna, jak w przypadku odnawialnych źródeł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta