Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować zwolnienia z VAT w branży finansowej

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Patrycja Saul

Przepisy unijne dają państwom dużą swobodę w zakresie określenia warunków opodatkowania usług finansowych. Różnią się one w poszczególnych krajach, co może powodować zakłócenia konkurencji na rynku takich transakcji.

 

Sformułowanie przepisów regulujących kwestie zwolnień z VAT w zakresie usług finansowych i ubezpieczeniowych nastąpiło na gruncie unijnym w zasadzie kilkadziesiąt lat temu i przez ten okres przepisy te nie zmieniły się w istotny sposób. W tym czasie rynek finansowy uległ znacznemu przeobrażeniu, zarówno jeśli chodzi o zakres oferowanych usług, jak i sposób ich świadczenia. W przepisach nie znajdziemy jednak definicji wykorzystanych pojęć, co powoduje, że zwolnienia z VAT w branży finansowej i ubezpieczeniowej stosuje się niejednolicie w poszczególnych państwach członkowskich. Choć regularnie kwestią wyjaśniania zakresu zwolnień zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to są to działania, które jedynie w części są w stanie naprawić niedoskonałości obowiązujących przepisów. Warto również wskazać, że w obecnej sytuacji każda różnica w traktowaniu transakcji na gruncie VAT przez poszczególne państwa członkowskie, a także w przepisach regulujących zasady odliczania VAT przez instytucje finansowe, może prowadzić do zakłóceń konkurencji na jednolitym rynku.

Pewne różnice w podejściu do zwolnień z VAT w branży finansowej wynikają także bezpośrednio z samego brzmienia przepisów dyrektywy VAT. Daje ona państwom członkowskim możliwość implementacji tzw. opcji opodatkowania i jednocześnie dużą swobodę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament