Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak amortyzować ulepszony środek trwały

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Gdy suma rocznych wydatków na unowocześnienia składnika firmowego majątku, np. na poprawę jego sprawności technicznej lub parametrów, przekracza 10 tys. zł, zwiększa się jego wartość początkowa, od której są dokonywane odpisy.

 

Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, to wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (art. 16g ust. 13 ustawy o CIT i art. 22g ust. 17 ustawy o PIT).

Zasadę tę stosuje się do składników majątku przyjętych do używania po 31 grudnia 2017 r. (por. interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 marca 2018 r., 0111-KDIB1-2.4010.62.2018.1.AW). Wcześniejszy limit wynosił 3500 zł.

Przykład:

Spółka z o.o. Y posiada dwa samochody ciężarowe (zaliczone do środków trwałych). Pierwszy z samochodów został nabyty i oddany do używania w maju...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament