Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwód plus VAT

07 września 2020 | Podatki i księgowość | Mariusz Miśkiewicz, Konrad Dura

Nie ma jasnego stanowiska fiskusa co do tego czy wraz z orzeczeniem końca związku małżeńskiego dochodzi do dostawy towarów, którymi będący przedsiębiorcami mąż lub żona mogli do tej pory samodzielnie zarządzać.

 

Czy były małżonek prowadzący działalność gospodarczą zachowuje prawo do dysponowania majątkiem? Czy ustrój majątkowy, jaki panował, w jego byłym małżeństwie ma znaczenie w tym przypadku? Czy wraz z orzeczeniem rozwodu dochodzi do dostawy towarów? Takie pytania często zadają sobie rozwodzący się przedsiębiorcy.

Dość powszechna jest sytuacja, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku nabytego w czasie trwania małżeństwa, w którym panuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Jeżeli ten małżonek prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od nabytych składników majątku. Według przepisów o VAT jest traktowany jako podmiot posiadający swobodę w dysponowaniu tymi składnikami. Jest to równoznaczne z jego prawem do rozporządzania tym towarem jakby był jego właścicielem.

Swobodne korzystanie tylko w małżeństwie

Swoboda ta wynika wprost z art. 36 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi o samodzielnym zarządzaniu przez małżonka przedmiotami majątkowymi służącymi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej. Tym samym, małżonek prowadzący działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku wspólnego faktycznie korzysta z jego składników oraz pobiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament