Mamy rekordowe zapotrzebowanie na gaz
Zapotrzebowanie na gaz ziemny i usługę przesyłową, którą realizuje Gaz-System, płynie w zasadzie ze wszystkich sektorów, ale najbardziej dynamicznie z sektora elektroenergetycznego – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.
Jaka jest przyszłość paliwa gazowego w Polsce?
Tomasz Stępień: Patrząc z dzisiejszej perspektywy, przyszłość gazu ziemnego w Polsce, rysuje się bardzo dobrze. Zapotrzebowanie na gaz ziemny w kraju jest na rekordowym poziomie, nienotowanym do tej pory w historii. W ostatnich kilku latach popyt na gaz, który Gaz-System przesyła siecią przesyłową wzrósł o ponad 30 proc. Sygnał rynkowy dotyczący potrzeby realizacji usługi przesyłowej płynie w zasadzie ze wszystkich sektorów, ale najdynamiczniej z sektora elektroenergetycznego.
Gaz-System jako operator systemu gazowego w kraju odpowiada za przesył i inwestycje w infrastrukturę w kraju. System gazowy, który obsługujemy i rozbudowujemy, musi być gotowy na obsługę tego rosnącego rynku. Dlatego program inwestycyjny, który realizujemy, jest bezprecendensowy w dziejach polskiego gazownictwa. Jako spółka jesteśmy w fazie szczytowej, jeśli chodzi o inwestycje, przesył paliwa gazowego jak i przyłączanie nowych odbiorców.
Coraz częściej mówi się o tym, że gaz będzie paliwem przejściowym między węglem i zbliżonymi do niego paliwami energetycznymi, a odnawialnymi źródłami energii. Czy pana zdaniem gaz może spełnić taką rolę?
To jest teza, pod którą bym się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta