Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezwykli polscy elektrycy

13 listopada 2020 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Napoleon Nikodem Cybulski (1854–1919)
źródło: NAC
Napoleon Nikodem Cybulski (1854–1919)
Ignacy Mościcki (1867–1946)
źródło: NAC
Ignacy Mościcki (1867–1946)
Roman Dzieślewski (1863–1924)
źródło: NAC
Roman Dzieślewski (1863–1924)

Opisując dzieje powstania oraz rozwoju elektrotechniki i elektroniki, przedstawiam teraz polskich badaczy i wynalazców. Dziś będzie mowa o zasłużonych elektrykach. A byli to ludzie wyjątkowi!

Pierwszym opisywanym tu badaczem, który wzbogacił wiedzę o elektryczności, nie będąc w istocie elektrykiem, był Napoleon Nikodem Cybulski. Był to lekarz i fizjolog, twórca krakowskiej szkoły fizjologicznej, który zapisał na swoim koncie długą listę odkryć w dziedzinie biologii i medycyny. Nie jest to właściwe miejsce, by te osiągnięcia omawiać, ale warto odnotować jego prace w dziedzinie endokrynologii. Badając aktywność nadnerczy, jako pierwszy na świecie wyizolował adrenalinę! Badał też zjawisko hipnozy i jest uważany za odkrywcę sfery podświadomości. Lubił budować przyrządy naukowe według własnego pomysłu, za pomocą których dokonywał różnych ciekawych odkryć. Na przykład stopień doktora uzyskał, budując nowy przyrząd do badania prędkości ruchu krwi (fotohemotachometr z 1886 r.), a potem zbudował „manometr do oznaczania parcia w żyłach za pomocą fotografii" (1888) i nowy typ mikrokalorymetru (1894), wykorzystywanego do pomiaru ilości ciepła produkowanego podczas pracy mięśni.

Elektryczne odkrycia fizjologa

Ta jego skłonność do tworzenia i stosowania nowych metod pomiarowych, pozwalających odkrywać nieznane wcześniej zjawiska biologiczne, naprowadziła go na trop prądów czynnościowych mózgu. Wprawdzie związki procesów fizjologicznych i elektrycznych były znane i badane od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11812

Wydanie: 11812

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament