Dla firm w kryzysie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Zmniejszenie obrotów, utrata kontraktów, narastające koszty i niepewność kolejnego dnia − to kluczowe problemy, z jakimi borykają się obecnie przedsiębiorcy. Widmo bankructwa determinuje chęć poszukiwania rozwiązań kompromisowych, mających na celu ocalenie firmy.
Jednym z narzędzi stanowiących odpowiedź na problemy finansowe przedsiębiorców jest procedura uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, uregulowana w art. 15-25 ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 (zwana specustawą i Tarczą 4.0). Uproszczone postępowanie stanowi swoistą hybrydę dotychczas funkcjonujących postępowań restrukturyzacyjnych, znanych z Prawa restrukturyzacyjnego – tj. ustawy z 15 maja 2015 r. Łączy w sobie rozwiązania znane z postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego i postępowania sanacyjnego.
Ważny przepis
Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, celem postępowania restrukturyzacyjnego
jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Przedsiębiorca może to osiągnąć poprzez skorzystanie
z procedury polegającej na zawarciu układów
z wierzycielami, a także, w przypadku postępowania sanacyjnego, przez zastosowanie działań sanacyjnych przy zachowaniu słusznych praw wierzycieli.
Ochrona majątku przed egzekucją
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zabezpiecza przedsiębiorcę przed upadłością poprzez możliwość zastosowania szybszego i tańszego od standardowej procedury restrukturyzacyjnej postępowania, dającego sposobność wypracowania porozumień w zakresie spłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta