Mniej wypadków na budowach
Polska jest wśród państw o najniższym wskaźniku najpoważniejszych zdarzeń. Nasze budowy są też odporne na wirusa.
W Wielkiej Brytanii pracownik poproszony o wejście na drabinę zrobi wielkie oczy i się zbuntuje. Poprosi o asekurację, wykres regulacji, w ostateczności odmówi, i to przy aprobacie kolegów – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes spółki Erbud, który od tego roku pełni funkcję prezydenta Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (PBB).
Ale i u nas rośnie świadomość zasad bezpieczeństwa. – Nie są to już „wymysły z centrali". To duża zmiana i duża zasługa porozumienia – podkreśla Leczkowski.
PBB zostało założone w 2010 r. przez największych generalnych wykonawców. Jego członkami są dziś Bilfinger & Berger, Budimex, Eiffage, Erbud, Hochtief, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep, Warbud.
Według Eurostatu, w latach 2009–2018 wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej to Polska najbardziej poprawiła bezpieczeństwo na budowach. Z kraju o najwyższej liczbie wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych (21,49) znalazła się wśród państw o najniższym wskaźniku najpoważniejszych zdarzeń (5,18), wyprzedzając Austrię (6,11), Francję (7,98) czy Belgię (8,33)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta