Jak skutecznie i bezpiecznie zawrzeć umowę?
Z powodu pandemii Covid-19 i związanych z nią restrykcji, które rzutują na mobilność społeczeństwa oraz ograniczają swobodne prowadzenie działalności gospodarczej, ważna jest możliwość zdalnego zawierania umów lub ich zmiany.
Kodeks cywilny wyróżnia sześć szczególnych form czynności prawnych:
- forma aktu notarialnego;
- forma z podpisami notarialnie poświadczonymi;
- forma pisemna z datą pewną;
- forma pisemna;
- forma elektroniczna;
- forma dokumentowa.
Wymóg zawarcia umowy w formie szczególnej, tj. formie aktu notarialnego, formie z podpisami notarialnie poświadczonymi oraz formie pisemnej z datą pewną, może wynikać z przepisów prawa lub z woli stron, które same narzucają sobie kwalifikowaną formę, z zachowaniem której ma być zawarta umowa. Bez osobistego udziału stron mogą być zawarte te umowy, dla których przepisy nie wymagają formy szczególnej lub dla których wymagane są trzy ostatnie z powyższych form – pisemna, elektroniczna, dokumentowa.
Forma elektroniczna
Forma elektroniczna jest uregulowana w art. 781 Kodeksu cywilnego. Do zachowania tej formy wystarczające jest złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.
W praktyce zachowanie formy elektronicznej sprowadza się do zapisania pliku w formacie pdf kwalifikowanym e-podpisem. Oświadczenie złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta