Odliczenia podatkowe wyposażenia pracy wykonywanej w domu
Koszty poniesione przez pracodawcę na zapewnienie pracownikowi lub zleceniobiorcy wyposażenia potrzebnego do świadczenia pracy zdalnej mogą zostać ujęte w kosztach podatkowych pracodawcy. Podobnie szczepionki przeciw grypie czy produkty lecznicze wzmacniające odporność.
W obliczu kolejnej fali epidemii, przedsiębiorcy mierzą się nie tylko z wyzwaniem ochrony zdrowia własnego i swoich pracowników, ale również z koniecznością dostosowania prowadzonej działalności gospodarczej do rzeczywistości ukształtowanej przez koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, w wielu przedsiębiorstwach standardem staje się przejście, gdy jest to możliwe, na tzw. „home office" i wykonywanie pracy w trybie zdalnym, wprowadzanym w pełnym wymiarze czasowym lub też w formie rotacyjnej. Taki stan rzeczy wymaga jednak dostosowania przestrzeni domowej do możliwości świadczenia pracy. Pracodawcy mogą zapewnić pracownikom odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy (monitor, fotel, klawiatura, internet, telefon, itp.) lub oferować ekwiwalent pieniężny za wykorzystanie przez pracowników prywatnego sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej. Wobec tego powstaje pytanie, jakie skutki podatkowe wiążą się dla pracodawcy i pracownika ze świadczeniem pracy zdalnej?
Pracodawca – podatek dochodowy
Ogólna definicja kosztów podatkowych zawarta jest w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych odpowiednio w art. 16 ust. 1 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta