Czy Polacy utoną w mieszkaniowych długach
O ponad 17 mln zł w ciągu sześciu miesięcy pandemii wzrosły zaległości Polaków tylko za czynsz i media.
Wydatki na utrzymanie mieszkania stanowią dużą część domowego budżetu, zwłaszcza gdy jest obciążony czynszem za najem albo ratą kredytu hipotecznego. Jak podaje startup simpl.rent, powołując się na dane GUS i Eurostatu, lokale komunalne wynajmuje 10 proc. gospodarstw, ok. 6–8 proc. płaci za wynajem na zasadach rynkowych. Ok. 18 proc. spłaca kredyty hipoteczne.
– Koszty użytkowania mieszkania i nośników energii stanowiły ok. 18 proc. wydatków ogółem, zaraz za żywnością, która pochłania ponad 25 proc. – podaje simpl.rent.
Wierzyciele mniej pobłażliwi
– W lutym, tuż przed ogłoszeniem pandemii, ponad 410 tys. Polek i Polaków zalegało z płatnościami za rachunki domowe (czynsz, prąd, gaz, woda, wywóz śmieci, internet i telewizja itp.) na kwotę 1,46 mld zł – podaje Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – Dziś, po sześciu miesiącach pandemii, widać ogólny wzrost zadłużenia dotyczący opłat związanych z utrzymaniem domu (tylko czynsz i rachunki za podstawowe media, bez opłat za telewizję i internet)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta