Co to jest SLAPP i jak mu zapobiegać
Można paść ofiarą odwetu w sądzie za wpis na blogu, wywiad, rozpowszechnianie petycji.
Na łamach „Rzeczpospolitej" z 5 listopada 2020 r. pojawił się tekst „Senat chce rekompensat za niesłuszne zarzuty i oskarżenie – jest projekt zmian w procedurze karnej". Miałoby chodzić o wprowadzenie możliwości uzyskania od Skarbu Państwa odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewątpliwie niesłuszne przedstawienie zarzutów lub oskarżenie.
Po zapoznaniu się z projektem zmiany ustawy muszę przyznać, że to krok w dobrym kierunku. W systemie prawa anglosaskiego podobna instytucja już istnieje. Warto omówić jej istotę i funkcjonowanie na przykładzie prowadzonych obecnie w Polsce procesów dotyczących osób, które zabierają publicznie głos.
Są to postulaty de lege ferenda. Postulaty w sprawie ewentualnych zmian w prawie, zapobiegających procesom tzw. SLAPP, co wydaje się przy dzisiejszym oskarżaniu i pozywaniu „wszystkich za wszystko" wysoce pożądane i zasadne.
SLAPP jest instytucją znaną prawu amerykańskiemu i oznacza „proces wytoczony nie przeciwko osobie, ale przeciwko jej publicznej działalności" (Strategic Lawsuit Against Public Participation). Odnosi się do pozwu, oskarżenia złożonego w odwecie za zabranie przez daną osobę głosu w sprawie publicznej, ważnej, istotnej społecznie. Możesz zostać „Slapped" za takie działania, jak publikowanie wpisu na blogu, publikowanie komentarza, pisanie do redakcji gazety, udzielanie wywiadu, zgłaszanie niewłaściwych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta