Dylemat biznesu
Za wcześnie na przesądzanie, że po zmianach spółki komandytowe nie będą już wcale funkcjonować.
Po uchwaleniu 28 października 2020 r. noweli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wielu przedsiębiorców staje przed dylematem. Nowelizacja budzi emocje w kontekście objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT. Stanowisko Ministerstwa Finansów wskazuje, że rząd chce uniemożliwić optymalizacje podatkowe z wykorzystaniem hybrydy spółki komandytowej i spółki z o.o. (jako komplementariusza). Takie rozwiązanie pozwalało na jednokrotne opodatkowanie dochodu z działalności gospodarczej przy jednoczesnym ograniczeniu odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej. 1 stycznia 2021 r. zgodnie z uchwaloną nowelizacją plany ministerstwa wejdą w życie z zastrzeżeniem w niektórych przypadkach przesunięcia tej daty na 1 maja 2021 r. Jeżeli spółka postanowi przejść na opodatkowanie na nowych zasadach od 1 maja 2021 r., to na dzień 30 kwietnia 2021 r. musi zamknąć księgi rachunkowe.
Klucz: bezpieczeństwo
Popularność spółki komandytowej wiąże się z bezpieczeństwem komandytariuszy, których odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej. Odpowiedzialność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta