Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instrumenty organów podatkowych służące weryfikacji cen transferowych

25 listopada 2020 | Rachunkowość | Daria Walkowiak, Michał Sojka

Organy administracji skarbowej mają uprawnienia w zakresie uznania za rynkowe warunków, na jakich prowadzą działalność podmioty należące do grup kapitałowych i uznania, że w określonych warunkach dana transakcja nie zostałaby zawarta (ang. non-recognition) lub zostałaby zawarta inna transakcja (ang. recharacterization).

Możliwość dokonania recharakteryzacji lub nieuznania przez organy podatkowe transakcji realizowanej przez podatnika z podmiotem powiązanym zostały wprowadzone na mocy nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Regulacje te jednak po raz pierwszy mają zastosowanie do transakcji dokonywanych w roku 2019, w związku z czym nadal są narzędziem nowym, którego zastosowanie się zaktualizuje w ramach kontroli podatkowych prowadzonych za rok podatkowy 2019. Chcemy zatem dokładnie przedstawić wspomniane instytucje oraz wskazać, w jakich sytuacjach mogą mieć zastosowanie.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 23o ust. 1 ustawy o PIT podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Zatem warunki ustalone pomiędzy podmiotami powiązanymi już w momencie zawierania transakcji kontrolowanej nie powinny odbiegać od warunków rynkowych. Ustawodawca w żaden sposób nie zawęził zakresu transakcji, które mogą podlegać takiej ocenie, a wyżej wskazany przepis może mieć zastosowanie do każdej transakcji.

W przypadku, gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję czy dokonałyby innej czynności, zwanych dalej „transakcją właściwą" – organ ten określa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11822

Wydanie: 11822

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament