Schematy podatkowe – podsumowanie najważniejszych zmian z 2020 roku
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy Ordynacji podatkowej, dotyczące schematów podatkowych, od momentu ich uchwalenia budzą liczne kontrowersje. Regulacje te nałożyły na niektóre podmioty obowiązki związane z raportowaniem do Szefa Krajowej Administracji Skarobwej.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy dokonano jednak kilku istotnych zmian w regulacjach, dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Jednym z powodów ich wprowadzenia jest, trwająca obecnie na całym świecie, sytuacja epidemiczna.
Pandemia Covid-19 spowodowała, że ustawodawca zdecydował się na zawieszenie stosowania części przepisów lub odsunięcie w czasie niektórych obowiązków związanych z MDR. Inne z wprowadzonych zmian stanowią efekt dopełnienia transpozycji dyrektywy Rady (UE) 2018/822 zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej, automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych (dalej: dyrektywa Rady (UE) 2018/822).
Zawieszenie schematów krajowych
Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem Covid-19 (tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0 – DzU z 2020 r., poz. 1086) wprowadziła przedłużenie terminu raportowania schematów podatkowych. Zgodnie z tymi regulacjami nastąpiło przesunięcie obowiązku przekazywania informacji i zawiadomień (w tym informacji MDR-3), a także realizacji innych obowiązków przez podmioty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta